Hyperbook – wszystko o pamięci RAM

Hyperbook – wszystko o pamięci RAM
Pamięć operacyjna komputera – RAM, ma wiele parametrów użytecznych dla zaawansowanych użytkowników. Z punktu widzenia tych mniej zainteresowanych techniczną stroną sprzętu wystarczy jednak pamiętać o kilku prostych szczegółach. Zupełnie nieskomplikowanych.

Hyperbook – pamięć absolutna, czyli co warto wiedzieć o pamięci RAM

Komputer korzysta z wielu rodzajów pamięci. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dużej ilości szybkiej pamięci, ale na przeszkodzie stoi tu cena. Dlatego im pamięć szybsza i droższa tym jest jej mniej. Upraszczając, wyróżniamy trzy zasadnicze typy pamięci. Pierwszy to pamięć nieulotna, czyli taka której zawartość nie ginie po wyłączeniu zasilania. Doskonałym przykładem są tutaj dyski HDD i szybsze, ale też droższe SSD. Na dyskach przechowujemy wszystkie pliki. Pamięć RAM, której zawartość ulega skasowaniu po wyłączeniu komputera to taki rodzaj brudnopisu dla procesora gdzie przechowuje dane potrzebne do bieżącej pracy i obliczeń. RAM jest co najmniej kilkukrotnie szybszy od i tak szybkich dysków SSD. Trzeci typ pamięci, znów znacznie szybszy niż RAM, to kilka poziomów pamięci podręcznej wewnątrz procesora. Ta jest najszybsza, aby procesor nie musiał czekać na dostęp do niej, ale też najdroższa. Oczywiście to nie wszystkie rodzaje pamięci komputerowej, ale na potrzeby tego artykułu jest to wystarczające przybliżenie.

Ile RAM-u wystarczy?

Zasadniczo im więcej pamięci RAM tym lepiej, ale nie warto popadać w przesadę. Typowy laptop do zastosowań biurowych da sobie radę z 8 GB pamięci RAM. Jednak jeżeli mamy taką możliwość warto wybrać 16 GB – Windows przyspieszy pracę z wieloma aplikacjami. 16 GB jest też już w zasadzie standardem, gdy wybieramy maszynę do grania. Na 8 GB niektóre gry mogą się nie uruchamiać. W wypadku gdy korzystamy z aplikacji szczególnie mocno obciążających pamięć np. profesjonalnych, warto rozważyć zaopatrzenie komputera w 32 a niekiedy nawet 64 GB RAM. Szczególnym przypadkiem, w którym warto dokupić pamięć RAM ponad minimalne 8 GB jest sytuacja, gdy komputer korzysta z wbudowanej w procesor karty graficznej. Taka karta w przeciwieństwie do dedykowanej nie ma własnej pamięci i korzysta z systemowej. Oznacza to, że z naszego 8 GB dla Windows dostępne jest tylko ok 6 GB, co negatywnie wpływa na wydajność.

Rodzaje pamięci RAM

Pamięć RAM ewoluowała wraz z rozwojem komputerów i zmieniały się jej typy. Obecnie najpopularniejszym jest DDR4, ale pod koniec roku 2021 najprawdopodobniej zobaczymy już DDR5. Z kolei starsze komputery używają DDR3. Poszczególne rodzaje modułów RAM mają taki kształt, że nie pasują do innych gniazd. Jednak dla chcącego nic trudnego – jak ktoś się uprze to wepchnie moduł do złego gniazda a wówczas awaria pamięci lub płyty głównej gwarantowana. Z punktu widzenia użytkownika laptopa warto też pamiętać o tym, że moduły do komputerów przenośnych są mniejsze niż do stacjonarnych i mają postać nazywaną SO-DIMM. Pamięci różnią się też, podobnie jak procesory, zegarem z jakim działają. Ten parametr powinien być brany pod uwagę przy zakupie pamięci, bo nowoczesne procesory są stosunkowo wrażliwe na prędkość pamięci. Dlatego nie powinno się używać kości wolniejszych niż nominalna prędkość kontrolera pamięci wbudowanego w procesor.

Obecnie w zależności od procesora jest to 2933 do 3200 MHz. Dla starszych układów może to być jednak nawet 2133 MHz. Optymalny stosunek wydajności do ceny mają moduły o prędkości 3600 MHz. Szybsze moduły są bardzo drogie a przyrosty wydajności nie tak spektakularne.RAM w Hyperbookach

W komputerach marki Hyperbook korzystamy z bardzo dobrych jakościowo pamięci produkowanych na specjalne zamówienie przez firmę Wilk Elektronik SA. Specjalnie przygotowane dla nas moduły charakteryzują się wysoką wydajnością i niezawodnością. Przy okazji wspieramy polski przemysł, bo linie produkcyjne Wilk Elektronik SA znajdują się w naszym kraju. Montowane układy są w 100 procentach poddawane wieloetapowej kontroli. Jakość spoin i poprawność lutowania jest kontrolowana wizualnie. Zwieńczeniem procesu montażu jest selekcja prowadzona przez urządzenie AOI za pośrednictwem zautomatyzowanego magazynku. AOI separuję multibloki PCB na te nieposiadające wad tzw. pass’y oraz multibloki, w których została stwierdzona niezgodność, tzw, fail’e. Elementy w obudowach sprawdzane są za pomocą promieni Roentgena.

Kolejnymi etapami są testy elektryczne i aplikacyjne – to symulacja typowych warunków pracy w komputerze. Specjalna aplikacja opracowana przez Wilk Elektronik SA zapisuje i odczytuje dziesiątki gigabajtów danych wykrywając nawet pojedyncze błędy. Na koniec moduły przechodzą testy termiczne. Test akceleracji termicznej skracający czas potrzebny do zaobserwowania potencjalnego uszkodzenia, oraz test w komorze klimatycznej w temperaturach od – 70 do +180 stopni Celsjusza.

Zostaw komentarz

Wpisz

Zaloguj się

Hyperbook