Jak wybrać najlepszy laptop do gier w 2023

Jak wybrać najlepszy laptop do gier w 2023

Na czym się skupić, wybierając nowego laptopa do gier?

Wybierając nowy laptop do gier, możesz czuć się przytłoczony ilością opcji. Istnieje wiele funkcji, które musisz wziąć pod uwagę, takich jak ekran, konstrukcja, czas pracy baterii i komponenty zasilające. Warto planować z wyprzedzeniem i zastanowić się, jak będziesz korzystać z laptopa. Pierwszym krokiem jest uszeregowanie najważniejszych dla Ciebie funkcji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego laptopa do gier:

Procesor

Porównaj specyfikacje komponentów, takie jak liczba rdzeni, szybkość zegara i wartości odniesienia. Dzięki temu będziesz mógł porównać różne modele produktów i wybrać najlepszy laptop do gier.

Karta Graficzna

To kluczowy element laptopa do gier, odpowiedzialny za tworzenie pikseli i generowanie obrazów na ekranie podczas rozgrywki. W połączeniu z procesorem, zapewnia płynną częstotliwość odświeżania obrazu oraz wysoką jakość grafiki.

Dyski i Pamięć RAM

Dowiedz się więcej o dyskach SSD i HDD oraz o tym, ile pamięci RAM potrzebujesz, aby spełnić swoje potrzeby związane z graniem.

Ekran

Rozmiar, rozdzielczość i częstotliwość odświeżania to kluczowe parametry wpływające na jakość wrażeń z gry. Musisz zdecydować, czy priorytetem dla Ciebie jest ekran o wysokiej rozdzielczości czy wysokiej częstotliwości odświeżania.

Wygląd i układ chłodzenia

Lżejszy laptop może być bardziej wygodny w podróży, ale jeśli planujesz grać w wymagające gry w domu, powinieneś zwrócić uwagę na mocniejszy sprzęt.

Porty i wejścia

Zastanów się, ile urządzeń peryferyjnych będziesz używać, w tym zewnętrznych pamięci masowych i urządzeń audio. Potrzebujesz większej elastyczności, więcej miejsca lub dodatkowych szybkich portów?

Procesor, nazywany również centralną jednostką obliczeniową, to "mózg" Twojego laptopa, który wysyła sygnały do innych elementów systemu i przetwarza instrukcje wysyłane przez całe oprogramowanie działające na komputerze. Wybór procesora ma znaczący wpływ na każdą czynność wykonywaną na laptopie, od liczby klatek na sekundę w grach po czas reakcji aplikacji i czas pracy baterii. Najczęściej wymienianymi specyfikacjami procesora są liczba rdzeni i szybkość zegara, ale istnieje wiele innych atrybutów, które mają wpływ na wydajność, w tym potencjał do podkręcania. Warto poznać podstawowe cechy procesora, które są najważniejsze dla Twoich potrzeb, zależnie od tego, jak używasz swojego laptopa.

Najważniejszymi cechami procesora są:

  • Szybkość zegara -  która definiuje liczbę cykli, jakie procesor wykonuje na sekundę (mierzona w GHz). Wysoka szybkość zegara oznacza ogólnie szybszy procesor, jednak jest wiele innych czynników wpływających na wydajność. Więcej informacji na temat szybkości zegara procesora znajdziesz w naszym przewodniku.
  • Liczba rdzeni -  która pomaga procesorowi w wykonywaniu wielu zadań równocześnie. Każdy rdzeń działa jak osobna jednostka obliczeniowa i może pracować równolegle, aby wykonać więcej zadań. Procesory wykorzystujące technologię Intel® Hyper-Threading mogą uruchamiać więcej niż jeden wątek oprogramowania na jednym rdzeniu sprzętowym, co zapewnia jeszcze większy potencjał wzrostu wydajności.
  • Opcje procesora- które są projektowane dla różnych zastosowań. Dlatego warto poświęcić czas na wybór procesora, który najlepiej pasuje do Twojego sposobu korzystania z laptopa. Rodzina procesorów Intel® Core™ H jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz większej liczby rdzeni i większej szybkości zegara. Odblokowane procesory, takie jak procesor Intel® Core™ i9-10980HK, można podkręcać w celu zwiększenia wydajności. Jeśli zależy Ci na przenośności, warto wybrać energooszczędne procesory, takie jak seria U firmy Intel, które umożliwiają dłuższą pracę baterii. Przeczytaj więcej o różnych opcjach procesora tutaj.

Jeśli chcesz cieszyć się płynną grą podczas jednoczesnego streamowania lub nagrywania rozgrywki, zalecamy wybór procesora Intel® Core™ i7 lub wyższego. W przypadku streamowania na żywo, warto zwrócić uwagę na wyższe prędkości zegara oraz większą liczbę rdzeni, ponieważ oprogramowanie do przechwytywania wymaga znacznej mocy obliczeniowej do kodowania wideo.

Procesor graficzny to kluczowy element laptopa do gier, odpowiedzialny za tworzenie pikseli i generowanie obrazów na ekranie podczas rozgrywki. W połączeniu z procesorem, zapewnia płynną częstotliwość odświeżania obrazu oraz wysoką jakość grafiki. Jeśli chcesz cieszyć się grą w rozdzielczości 1440p lub 4K, ważne jest, aby wybrać odpowiedni procesor i procesor graficzny. Wysokie rozdzielczości wymagają większej liczby pikseli na ekranie, a gra w rozdzielczości 4K generuje cztery razy więcej pikseli niż standardowe 1080p.

Najważniejszymi cechami karty graficznej są:

  • Liczba klatek na sekundę (FPS) i rozdzielczość – upewnij się, że procesor graficzny i procesor Twojego laptopa zapewniają stałą liczbę klatek na sekundę przy renderowaniu wymaganej rozdzielczości ekranu lub zewnętrznego wyświetlacza. Porównaj specyfikacje laptopa, którego wybór rozważasz, z wymaganiami systemowymi gier, w które chcesz grać, aby oszacować ich wydajność.
  • Częstotliwość odświeżania ekranu – jeśli korzystasz z ekranu o częstotliwości 144 Hz, upewnij się, że procesor graficzny może utrzymać stałą liczbę klatek na sekundę wynoszącą 144 lub więcej, aby maksymalnie wykorzystać wyższą częstotliwość odświeżania.
  • Ray tracing – jeśli planujesz korzystać z zaawansowanej technologii renderowania, takiej jak ray tracing, sprawdź, jak wpłynie to na wydajność procesora graficznego poprzez odpowiednie testy przed zakupem.

Pamięć RAM, czyli pamięć o dostępie swobodnym, to kluczowy element w szybkim działaniu komputera. RAM tymczasowo przechowuje dane, które są wykorzystywane przez procesor. W przeciwieństwie do dysku twardego, RAM nie przechowuje danych na stałe i resetuje się za każdym razem, gdy traci zasilanie. Jednak, dzięki temu, że RAM przechowuje często używane dane, te są dostępne szybciej niż na dysku twardym.

Dodatkowa pamięć RAM umożliwia komputerowi jednoczesne uruchamianie większej liczby procesów i pozwala systemowi na szybsze przełączanie się między programami przy jednoczesnym działaniu usług w tle. W zależności od planowanego zastosowania, ilość potrzebnej pamięci RAM może się różnić:

•    8 GB pamięci RAM może wystarczyć do gier średniej klasy i większości aplikacji roboczych. Wiele nowoczesnych gier komputerowych wymaga co najmniej 8 GB pamięci RAM.
•    16 GB pamięci RAM pozwala systemowi na uruchamianie nowszych i bardziej zasobochłonnych gier przy wyższych ustawieniach, wielu aplikacji w tle (takich jak czat głosowy lub nagrywanie wideo) oraz oprogramowania do streamingu.
•    32-64 GB pamięci RAM to idealne rozwiązanie do wielozadaniowości wymagającej dużej ilości zasobów, w tym do gier, tworzenia treści i dla każdego, kto często korzysta z procesów wymagających dużej ilości pamięci, takich jak edycja wideo lub rendering.

Choć ilość pamięci RAM jest ważnym czynnikiem, istnieją również inne cechy pamięci RAM, które należy wziąć pod uwagę. Są to między innymi:

•    Szybkość - mierzona w MHz, częstotliwość RAM określa, jak szybko pamięć RAM może uzyskać dostęp do pamięci, gdy otrzyma żądanie od procesora.
•    Możliwość modernizacji - niektóre konstrukcje laptopów do gier umożliwiają dostęp do wewnętrznych slotów SO-DIMM, w których zainstalowana jest pamięć RAM. Jednak, dodawanie większej ilości później może nie być praktycznym rozwiązaniem.
•    SO-DIMM - pamięć RAM laptopa i komputera stacjonarnego nie są wymienne. Pamięć RAM laptopa jest często mniejsza, ma inną konfigurację pinów i mieści się w gniazdach SO-DIMM, a nie w gniazdach DIMM.

Dobry wybór ekranu to kluczowy element wpływający na doświadczenia z grą, ale nie tylko jego wielkość ma znaczenie. Warto rozważyć również inne czynniki.

Kluczowe cechy ekranu laptopa to:

•    Rozdzielczość - im wyższa, tym bardziej szczegółowy obraz. Nowoczesne laptopy oferują ekran o rozdzielczości 1440p lub 4K, ale pamiętaj, że korzystanie z takiego ekranu przy graniu w wymagające gry będzie wymagało mocniejszego sprzętu, co wpłynie na koszt.
•    Częstotliwość odświeżania - im wyższa, tym płynniejsza akcja na ekranie. Wiele ekranów do gier posiada częstotliwość odświeżania 120 Hz lub 144 Hz, co daje bardzo dobre efekty.
•    Rozmiar ekranu - wybór zależy od preferencji użytkownika, ale najczęściej spotykane konfiguracje to 13-, 15- i 17-calowe ekrany. Cieńsze ramki ekranów umożliwiają stosowanie większych ekranów w mniejszych konstrukcjach.

Jeśli chcesz poprawić komfort użytkowania laptopa, warto podłączyć go do zewnętrznego monitora o wysokiej rozdzielczości, częstotliwości odświeżania lub ultraszerokim ekranie. Przy wyborze monitora zwróć uwagę na zgodność z procesorem i kartą graficzną, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Porównaj specyfikacje laptopa, którego rozważasz z zalecanymi wymaganiami gier, które planujesz grać i odpowiednio dobierz komponenty pod względem ważności.

Laptopy do gier są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, a ich wybór zależy od osobistych preferencji i potrzeb użytkownika. Opcje na poziomie podstawowym skupiają się na zbalansowaniu przenośności i wydajności, podczas gdy bardziej wydajne laptopy do gier tradycyjnie są większe i cięższe. Jednak w ostatnich latach, dzięki zaawansowanej konstrukcji termicznej, premium laptopy do gier stały się cieńsze i lżejsze, zachowując jednocześnie wysoką wydajność. Kiedy wybierasz laptop do gier, ważne jest, aby zwrócić uwagę na kompromis pomiędzy mocą, ceną, przenośnością oraz dostępnością portów i dodatków zwiększających wydajność.

Design to kluczowe cechy, na które warto zwrócić uwagę:

•    Jakość wykonania: aluminiowa obudowa zapewnia smuklejsze i bardziej trwałe konstrukcje niż tradycyjne tworzywa sztuczne.
•    Ramki: mniejsze ramki ekranu oznaczają mniejszy rozmiar laptopa, zachowując jednocześnie podobny rozmiar ekranu.
•    Masa: smuklejsze i lżejsze konstrukcje oznaczają większą mobilność, ale grubsze i cięższe laptopy do gier - znane również jako musclebooki - często mają więcej opcji wejścia i wyjścia (I/O) lub szczególnie wydajne rozwiązania chłodzenia.
•    Estetyka: laptopy klasy premium mogą mieć szczotkowane metalowe wykończenie, sterowane przez użytkownika oświetlenie RGB oraz inne przyciągające wzrok cechy konstrukcyjne.
•    Łączność bezprzewodowa: większość laptopów ma karty bezprzewodowe umożliwiające podłączenie do hotspotów i routerów domowych w paśmie 2,4 GHz lub 5 GHz. Aby uzyskać dostęp do najszybszego internetu bezprzewodowego, warto wybierać elementy z funkcją Wi-Fi 6. Inną popularną funkcją bezprzewodową jest Bluetooth, który pozwala na podłączenie do systemu urządzeń peryferyjnych, takich jak zestawy słuchawkowe czy kontrolery.

Nowoczesne laptopy do gier już nie muszą być grube i nieporęczne. Dzięki najnowszym udoskonaleniom w zakresie chłodzenia, producenci oferują smukłe i potężne systemy, które poradzą sobie z najbardziej wymagającymi grami. Systemy chłodzenia w laptopach to skomplikowane narzędzia, ale dzięki precyzyjnemu projektowaniu i wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań, producenci są w stanie zaprojektować laptopy o mniejszych rozmiarach i lepszej wydajności chłodzenia. Dzięki temu możesz mieć dostęp do potężnych laptopów do gier, które będą nie tylko wydajne, ale także wygodne w użytkowaniu.

Warto jednak sprawdzić recenzje, aby upewnić się, że wybierasz laptop z odpowiednim systemem chłodzenia dla swoich potrzeb. Dzięki tym opinii, będziesz miał pewność, że Twój laptop będzie działał z najlepszą wydajnością nawet w najtrudniejszych warunkach użytkowania.
Zaawansowany układ chłodzenia Hyperbook to innowacyjny system chłodzenia opracowany przez polskiego producenta laptopów Hyperbook. System ten został zaprojektowany w celu zapewnienia optymalnej wydajności oraz minimalizacji hałasu podczas intensywnego użytkowania laptopa, w szczególności w przypadku zastosowań związanych z grami i innymi wymagającymi aplikacjami.

Układ chłodzenia Hyperbook składa się z kilku elementów, w tym m.in. rur cieplnych wykonanych z miedzi, których zadaniem jest skuteczne odprowadzanie ciepła z procesora i karty graficznej, a także specjalnych kanałów wentylacyjnych, które zapewniają płynny przepływ powietrza wewnątrz laptopa. Dodatkowo, system wykorzystuje zaawansowane wentylatory, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pracować cicho i jednocześnie zapewniać wystarczającą ilość powietrza do skutecznego chłodzenia. Innowacyjny układ chłodzenia Hyperbook jest jednym z czynników, które przyczyniają się do wyjątkowej wydajności laptopów tej marki, a także do ich długiej żywotności.

Wzbogać swojego laptopa dzięki większej liczbie portów! Im więcej opcji, tym łatwiej zwiększyć funkcjonalność swojego urządzenia. Niestety, niektóre laptopy do gier rezygnują z licznych portów na rzecz mniejszych rozmiarów. Dlatego, warto pamiętać o tym kompromisie podczas porównywania.

Oto kluczowe cechy portów laptopa, które z pewnością wpłyną na jego funkcjonalność:

•    Ekran: Za pomocą popularnych portów, takich jak HDMI i DisplayPort, podłączysz do laptopa zewnętrzne monitory lub telewizory HD.
•    Technologia Thunderbolt™ 3/4: Ta uniwersalna technologia połączeń może przekazywać wideo i dźwięk do monitorów za pomocą standardu DisplayPort. Thunderbolt™ 3/4 może również przesyłać dane czterokrotnie szybciej niż USB 3.1, a nawet dostarczać zasilanie. Ta funkcja będzie szczególnie przydatna, jeśli konfigurujesz wiele monitorów lub przesyłasz dużo danych na dyski zewnętrzne. Zwróć jednak uwagę, że nie wszystkie laptopy obsługują technologię Thunderbolt™ 3/4.
•    USB: Porty USB są niezbędne do podłączenia myszy, zestawów słuchawkowych, zewnętrznych dysków twardych i innych urządzeń peryferyjnych. Numery poprawek, takie jak 2.0, 3.0 lub 3.1, odzwierciedlają prędkość transmisji danych przez port, a klasyfikacje, takie jak "typ A" i "typ C", odnoszą się do kształtu złącza.
•    Dźwięk: Większość laptopów posiada gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, a także porty USB do kompatybilnych zestawów słuchawkowych i głośników.
•    Ethernet: Gniazdo Ethernet RJ-45 zapewnia szybkie, stabilne połączenie, co jest świetną alternatywą dla korzystania z Wi-Fi w domu. Jeśli laptop nie ma portu Ethernet, można użyć adaptera USB na Ethernet.

W przypadku wyboru laptopa do gier, najważniejsze jest dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb. Jeśli planujesz korzystać z zewnętrznego monitora, warto skupić się na procesorze i karcie graficznej, a nie na funkcjach wbudowanego wyświetlacza. Natomiast, jeśli zajmujesz się edycją wideo lub tworzeniem treści, kluczowe są 32 GB pamięci RAM, mocny procesor i wysokiej jakości wyświetlacz. Nie chodzi tylko o porównywanie konstrukcji różnych laptopów do gier. Ważne jest zidentyfikowanie najważniejszych dla Ciebie cech i znalezienie urządzenia, które spełni Twoje oczekiwania.

Zostaw komentarz

Wpisz

Zaloguj się

Hyperbook